Odpružení je více než pružiny. Nastavení odpružení je umění a bez něj bude vaše auto jezdit příšerně. Je důležité se ujistit, že je vše správně vytočeno, jinak bude vaše auto jezdit ve směru, který nechcete, bude žvýkat pneumatiky a vaše auto bude zatraceně nepříjemné.

Takže co je co?  Po ruce jsme pro vás sestavili malého průvodce. 

Prohnutí

Camber je sklon kola ve svislé poloze vzhledem k zemi. Lze jej měřit jako pozitivní nebo negativní. V případě pozitivního odklonu by se horní část kola zasunula do auta. V případě negativního odklonu by se horní část vytáhla z horní části vozu. 

Množství prohnutí může drasticky změnit způsob jízdy automobilu. Pokud máte hodně pozitivního prohnutí, auto by bylo stabilnější v přímé linii, ale hrozné v zatáčkách, protože síla zatáčení by tlačila větší váhu přes kolo, které by již bylo v nepříznivém úhlu k silnici . 

Pokud máte negativní sklon, získáte opačný výsledek. Při zatáčení je kolo tlačeno rovně vzhledem ke svislici a s větším zatížením se může více pneumatiky dotýkat vozovky, takže má větší přilnavost.

Kopřivka negativního prohnutí jako taková není nikdy špatná věc. Ale i tak je jeho nastavení něco, co je nejlépe ponecháno na profesionály. 

Kolečko

Jedná se o sklon zavěšení dozadu nebo dopředu. Pozitivní odesilatel by byl vyklopit zavěšení vpřed, zatímco negativní by bylo zatáhnout ho zpět do auta.

Pozitivní zasilatel je způsob, jak jít, protože získáte větší pocit z řízení, lepší odezvu při zatáčení a větší stabilitu při rychlosti. 

Tím, že máte příliš mnoho negativního zasilatele, už táhnete odpružení zpět do automobilu, takže když se vůz pohybuje, síly se zesilují a odpružení / pneumatiky jsou mnohem více namáhány.

Ztratíte také velkou ovladatelnost vozu, protože kola se ve skutečnosti při řízení nakloní do země.

Sledování (přední prst)

Toto je nejběžnější termín pozastavení a je to pravděpodobně něco, co jste v určitém okamžiku změnili na svém vlastním autě. Měří se toe-in a toe-out. A nejlepší způsob, jak přemýšlet, jestli je to opravdu používat vaše prsty.

Představte si, že vaše nohy jsou přední kola. Nyní držte paty pohromadě a vytočte prsty od sebe. To je špička. Není nutné říkat, že opakem, kdy se vaše prsty dotýkají a vaše paty jsou od sebe, je špička prstu. 

To je něco, co může být potřeba změnit poté, co zacvaknete obrubník nebo narazíte na obzvláště neodpouštějící výmol.

  • Ušetřete peníze za opravu svého vozu s naší širokou řadou příruček v digitální i tištěné podobě

Naštěstí na rozdíl od Caster a Camber nastavujete sledování i těch nejzákladnějších automobilů natáčením konců tyčí dovnitř nebo ven. 

Úhel tahu (zadní prst)

Je to jako sledování, ale pro zadní kola. Úhel spolehlivosti je určen špičkou a špičkou zadních kol. Na rozdíl od předních kol, která můžete řídit, jsou však zadní kola pevná, takže pokud je nastavení odpružení mimo, můžete tlačit špatným směrem. Odtud název. 

Sklon čepu čepu (novější název sklon osy řízení)

Sklon čepu čepu, neboli KPI, je úhel určený pohledem na úhel osy řízení kolmý k zemi, nebo v případě automobilu na kontaktní plochu pneumatiky.

Čím pozitivnější je KIP, tím dále do vozu je nejvyšší bod osy řízení / ramene řízení, tím negativnější je KPI, tím více je tlačena osa řízení. 

Výhodou většího pozitivního KPI je, že získáte větší pocit z řízení a zpětnou vazbu, a za předpokladu, že se nezblázníte, získáte také lepší stabilitu.

Ale musíte být opatrní, protože KPI může změnit odklon a sesilatel a vyhodit všechno dobré, co jejich příslušné nastavení mohlo nabídnout. 

Auto uhýbající do strany

Pokud jedete po rovné silnici a máte pocit, že auto stále táhne do strany, pravděpodobně se potýkáte se špatnou sbíhavostí kol. Příčinou závady mohla být větší nerovnost na vozovce, kterou jste nestihli objet, nebo “ťuknutí” kolem do obrubníku. To vše může narušit geometrii kol a pokud máte podezření, že se vám něco takového stalo, nechte svůj automobil raději zkontrolovat mechanikem. Následkem špatné sbíhavosti kol bývá sjetá pneumatika, ale i nedokonalá ovladatelnost auta.

Vytvořte si poptávku na nedokonalou ovladatelnost auta

Zadejte poptávku       

  •