6 Příznaků selhávajícího alternátoru

 

Pokud při jízdě zažíváte blikání světlometů, zhasnutí nebo podivné zvuky, vaše auto není strašidelné; je pravděpodobné, že je to jen selhávající alternátor . Alternátor je klíčovým prvkem v elektrickém systému vašeho vozu, přeměňuje energii z klikového hřídele na užitečnou elektřinu, která napájí elektrické systémy vašeho vozidla a pomáhá dobít baterii. Když začne selhávat, může to vytvořit dominový efekt elektrických problémů, které mohou nakonec způsobit poruchu.

Jak víte, že máte selhávající alternátor ? Zde je šest příznaků, které je třeba sledovat.

1. Kontrolka

Je docela pravděpodobné, že vaše vozidlo je vybaveno varovnou kontrolkou na palubní desce s názvem „ALT“ nebo „GEN“. Toto je často první indikátor, že alternátor nefunguje správně. Nezapomínejte na tento indikátor, i když se u vás neobjevily žádné další příznaky. Odneste vozidlo ke spolehlivému automobilovému specialistovi na diagnostiku.

2. Světlomety jsou tlumené nebo blikají  

Blikající nebo tlumené světlomety jsou silným signálem, že alternátor nemusí fungovat správně. Alternátor dodává energii do světlometů, takže blikání obvykle znamená, že alternátor má problémy s výkonem.

3. Jiné elektrické poruchy

Když se alternátor pokazí, mohou začít fungovat i jiné systémy napájené alternátorem. Mezi ně mohou patřit elektricky ovládaná okna, elektrické zámky, světla palubní desky, klimatizace, dokonce i autorádio. Tyto poruchy mohou být způsobeny jinými věcmi, ale stojí za to odvést ji do důvěryhodné služby automatické opravy a nechat si ji zkontrolovat.

4. Zvláštní zvuky

Zdá se to jako neurčitý příznak – koneckonců spousta věcí může v autě způsobit neobvyklé zvuky. Někdy však porucha alternátoru může způsobit poruchu některých ložisek v motoru a vytvořit neobvyklé chrastítka. Alternátor může být viníkem, zvláště pokud je doprovázen některými dalšími příznaky, které jsme zmínili.

5. Auto se zastaví nebo má potíže se spuštěním.

Vaše auto neběží jen na benzín; běží také na elektřinu (i když to nemusí být jedno z hybridních vozidel). Alternátor dodává energii zapalovacím svíčkám, které zapalují benzín ve vašem motoru. Když alternátor selhává, nemusí být v zapalovacích svíčkách dostatek energie k udržení motoru naživu, což může způsobit, že se při běhu bezdůvodně zastavil nebo nastal problém se spuštěním. Ignorujte tento příznak a vaše auto se nakonec vůbec nespustí.

6. Baterie umírá

 

Je zřejmé, že baterie někdy selhávají samy – ale špatný alternátor může ve skutečnosti způsobit vybití baterie, protože ji nedobíjí. Pokud baterie vybije, nechte při výměně baterie zkontrolovat alternátor, aby se to už nestalo

.

Potřebujete opravit alternátor? 

U nás dostaneme Vaše auto do kondice.

Zadejte poptávku       

  •